Kontrola kvality tlače – PressSign

Kontrola kvality tlače – PressSign

Kvalitná tlač je dnes samozrejmosťou. Samotná výroba tlačoviny je štandardný výrobný proces, ktorý má svoje pravidlá a zákonitosti, ktoré treba udržiavať v nastavených toleranciách. Už nie je priestor ani čas, aby sa každá jedna zákazka riešila individuálne, tlačový proces je potrebné nastaviť a následne dodržiavať.

PressSign je profesionálne riešenie od firmy Bodoni Systems, ktoré poskytuje potrebné nástroje na dodržiavanie kvality – tzv. „QualityControl“ –(ďalej len QC). Veľkou výhodou je, že tento softvér nie je závislý na konkrétnom hardvéri tlačových strojov, ale je ho možné použiť na ktorýkoľvek tlačový stroj a to aj pre staršie. Je to obľúbené riešenie aj pre staršie tlačové stroje ako Heidelberg, KBA či Manroland, keď sa skenovací merací prístroj pokazí a nové zariadenie stojí relatívne veľa. Softvér PressSign dokáže využiť na meranie aj lacné meracie zariadenia firmy „x-rite“ (aj niekoľko ďalších výrobcov), akými sú napríklad i1 Pro, i1 Pro 2, či x-rite eXact scan.

Základný princíp

Pomocou spectrofotometrického merania softvér PressSign meria štandardné škály na tlačovom hárku, následne ich vyhodnocuje a zaznamenáva. Škály sa môžu merať vstavaným skenovacím systémom tlačového stroja, alebo samostatne meraním pomocou ručného spektrofotometra s možnosťou skenovania, ako sú napríklad x-rite eXactScan alebo aj i1 Pro. Na obrazovke počítača je okamžite vidieť farebnosť jednotlivých políčok škály a to buď samostatne,alebo po jednotlivých zónach tlačového stroja. Keď sa zapne zobrazenie po zónach, tlačiar okamžite vidí vyváženosť hárku a vyhodnotenie z hľadiska zhody so zvolenou normou alebo štandardom. Pretože každá štandardná škála k štandardnému tlačovému stroju obsahuje všetky potrebné políčka, vyhodnocuje sa aj nárast tlačového bodu, trapping, vyváženie šedej, či ďalšie faktory určujúce kvalitu tlače. Po dosiahnutí OK hárku, sa tento označí a od tohto momentu sa ostatné merania zaznamenávajú do vyhodnocovania. Tlačiar meria každý dohodnutý x-tý hárok a sleduje, či je tlač stabilná počas celej produkcie.

 

 

Z tlače je možné vygenerovať protokol v rôznych formátoch a s rôznym obsahom, ktorý v sebe obsahuje všetky požadované údaje o tlačovom procese a o samotnej kvalite tlače. PressSign hodnotí kvalitu tlače pomocou bodovacieho systému tzv. „Scoringsystem“, kde každý ukazovateľ kvality tlače, ako sú napríklad primárne farby, nárast tlačového bodu, či vyváženie šedej, je obodovaný v rozsahu nula až 100 %. Vo výslednom protokole je okamžite a jednoducho vidieť, s akou kvalitou bola tlačovina vytlačená. Na prvotné ohodnotenie sa používajú základné farby ako červená, oranžová a zelená s uvedeným percentom dosiahnutia kvality, čo robí protokol prehľadný pre každého. Súčasťou softvéru je aj trendové vyhodnocovanie tlače z hľadiska bodovania alebo z hľadiska nameraných hodnôt. Pre šéfa výroby a management je veľmi prospešný tzv. produkčný mód, v ktorom je graficky možné vidieť vývoj zvolených parametrov
počas tlače, a tým určiť odbornosť a zodpovednosť tlačiara. To znamená napríklad, ako dlho trval nábeh tlače, ako dokázal udržať kvalitu počas tlače celej zákazky a podobne.

Čím a ako sa meria?

PressSign sa nasadí na tlačový stroj, ktorý môže byť vybavený vlastným skenovacím zariadením na meranie škály alebo aj na stroj, ktorý takéto zariadenie nemá. V prípade, že tlačový stroj je vybavený meraním škály, PressSign sa dokáže napojiť na snímací softvér a preberá dáta automaticky do svojej databázy. Ako už bolo spomenuté, Presssign využíva veľké portfólio meracích zariadení, ktorými sú dáta zo škály merané a to od tých najlacnejších, ako je napríklad i1 Pro až po automatickú skenovaciu lištu x-rite IntelliTrax.

V ponuke sú aj pomocné pravítka na meranie škál pre veľmi obľúbené meracie prístroje x.rite i1 Pro alebo i1 Pro 2, ktoré sú cenovo veľmi dostupné.

BodoniPressSign a firma Agfa

Pred nedávnom bol ohlásený vstup firmy Agfa do firmy Bodoni. Na fungovaní Bodoni a predajnom kanáli softvéru PressSign sa nič nemení, akurát firma Agfa zaradila tento softvér do svojho portfólia pod názvom AGFA PressTune. Agfa sa bude viac podieľať na vývoji softvéru a na integrácii Agfa PressTune do svojho workflow systému s názvom ApogeeX. Spolu s modulom InkSave, ktorý znižuje spotrebu farieb až o 20 %, Agfa ponúka klientom pridanú hodnotu vo zvýšení kvality a ekonomiky tlače.

Procesná kalibrácia a certifikácia tlače

Softvér obsahuje v sebe všetky potrebné hodnoty noriem tlače, akými sú napríklad stará či nová norma ISO 12647, či štandardov G7, a preto je vhodný aj na rýchlu a kvalitnú kalibráciu a certifikáciu tlače z hľadiska dohodnutých štandardov, tzv. PSO. Pri kalibrácii a certifikácii tlačového procesu však odporúčame začať s asistenciou firmy, ktorá má metodiku a skúsenosti s týmto procesom.

 

Pre podrobnejšie informácie kliknite nasledujúci odkaz: Bodoni – PressSign

Máte záujem o produkt?

V prípade nejasností nám zanechajte vaše údaje a my vám veľmi radi pomôžeme.

  O nás

  M & P, spol. s r. o. pôsobí na slovenskom trhu už vyše 25 rokov. Ponúkame komplexné hardvérové a softvérové riešenia pre oblasti: výroba reklamy (Signmaking), výroba obalov (Packaging), príprava tlače (Prepress) a ďalšie. M & P, spol. s r. o. je autorizovaným zástupcom globálnych spoločností ako sú: AGFA, ESKO, EPSON, X-RITE PANTONE, GM, ADOBE, JUST, EFI, APPLE, DELL, AUTODESK.

  © Map.sk copyright 2020

  Buďte na dosah

  Hľadáte viac informácií?
  Radi Vám pomôžeme

  KONTAKTUJTE NÁS
  Získajte najnovšie informácie

  Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.