UV DTF (direct-to-film) technólogia

Čo je UV DTF tlač ?

UV DTF (Direct-to-Film) tlač je inovatívny proces UV tlače priamo na film, následným nalaminovaním transférovej fólie cez laminačný valec a aplikovanie na rôzne povrchy. Tento proces ponúka mnoho výhod, vrátane zvýšenej odolnosti a cenovej dostupnosti, oproti tradičným metódam tlače.

Použitím tejto metódy tlače UV DTF priamo na špecificku fóliu – ako je Mylar alebo Polyester PVC –, dosiahnete vynikajúcu kvalitu obrazu s presnosťou a konzistenciou. Okrem toho UV svetlo z tlačiarne vysuší a vytvrdí atrament ihneď po kontakte s fóliou, čo umožňuje rýchlu produkciu aj malých objemov rôznych grafík. UV DTF tlač môže dosiahnuť zlaté metalické výtlačky pri použití zlatého/strieborného filmu, čo zvyšuje jeho vizuálnu príťažlivosť.

Jednoduchá aplikácia výtlačkov na médium

UV DTF je čoraz populárnejšia metóda tlače vďaka jej možnosti použitia na množstvo substrátov a jednoduchosti aplikácie. UV DTF zahŕňa tlač obrazu priamo na tenký kúsok lepiacej fólie, a nie priamo na predmety.

Eliminuje sa tým riziko spojené s potenciálnym zafarbením predmetov pri vystavení atramentu alebo poškodeniu materiálu od nárazu tlačovej hlavy. Okrem toho umožňuje rýchlejšiu produkciu, pretože nalepenie fólie vyžaduje iba základné vybavenie v porovnaní s intenzívnejším procesom spojeným s UV tlačou priamo na predmet. A nakoniec, vďaka viacerým aplikáciám a pohodlnému nastaveniu je UV DTF skvelou voľbou pre každého, kto hľadá rýchle a konzistentné výtlačky bez obetovania kvality.

Rozdiel medzi UV tlačou a UV DTF tlačou

1. Aplikácia na nerovné povrchy

Priama Plochá UV tlačí grafiku priamo na substrát. Je to efektívny proces, ktorý dobre funguje s plochými, pevnými povrchmi, ako aj s okrúhlymi výrobkami, ako sú hrnčeky a fľaše bez nerovností.

UV DTF tlačí grafiku na tenkú lepiacu fóliu, ktorá sa potom aplikuje na substrát. Tento proces je všestrannejší a vhodný pre zakrivené alebo nerovné povrchy, ale vyžaduje ručnú aplikáciu, ktorá by mohla byť náchylná na ľudskú chybu.

Priama plochá UV tlač

Presné uloženie predmetu Tlač nad materiálom Hotový produkt
2. Materiálová kompatibilita

Zatiaľ čo obe metódy možno použiť s rôznymi materiálmi, priama UV tlač je najvhodnejšia na tlač na pevné alebo ploché substráty.UV DTF tlač je však všestrannejšia a možno ju aplikovať na širšiu škálu substrátov, vrátane zakrivených a nerovných povrchov.

V prípade priamej UV tlače môžu niektoré substráty, ako je sklo, kov a akryl, vyžadovať aplikáciu základného náteru (Primer) na zvýšenie priľnavosti a tým sa môže narušiť pôvodná štruktúra substrátu. Na rozdiel od toho tlač UV DTF nevyžaduje základný náter, vďaka čomu je jej priľnavosť naprieč rôznymi materiálmi konzistentnejšia.Je dôležité poznamenať, že ani jeden spôsob nie je vhodný na potlač textilu.

UV DTF tlač

Odstránenie krycej fólie Tlač na film A Laminovanie na transferovú fóliu B
Strihanie fólie Nalepenie na predmet Odstráňte fóliu B
3. Rýchlosť

UV DTF tlač je vo všeobecnosti rýchlejšia ako UV priama tlač, najmä pri tlači malých log na predmety, ako sú hrnčeky alebo fľaše. Povaha UV DTF tlačiarní typu roll-to-roll umožňuje nepretržitú tlač, čím sa zvyšuje efektivita v porovnaní s tlačou kusov po kuse na UV plochých tlačiarňach.

4. Vizuálny efekt

UV priama tlač ponúka väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o vizuálne efekty, ako je razenie a lakovanie.Nie vždy vyžaduje lak, zatiaľ čo UV DTF tlač musí používať lak.

UV DTF tlač môže dosiahnuť metalické výtlačky pri použití zlatého/ strieborného filmu, čo zvyšuje jeho vizuálnu príťažlivosť.

5. Trvanlivosť

UV priama tlač je odolnejšia ako UV DTF tlač, pretože sa spolieha na lepiacu fóliu, ktorá môže byť menej odolná voči opotrebovaniu.UV DTF tlač však ponúka konzistentnejšiu trvanlivosť naprieč rôznymi materiálmi, pretože nevyžaduje aplikáciu základného náteru.

6. Presnosť a rozlíšenie

UV priama tlač aj UV DTF tlač môžu dosiahnuť výtlačky s vysokým rozlíšením, pretože rozlíšenie určuje kvalita tlačovej hlavy a oba typy tlačiarní môžu používať rovnaký model tlačovej hlavy.

Priama tlač UV však ponúka presnejšie umiestnenie vďaka presnej tlači údajov X a Y, zatiaľ čo tlač UV DTF závisí od manuálnej aplikácie, čo môže viesť k chybám a plytvaniu výrobkami.

7. Flexibilita

UV DTF tlač je flexibilnejšia, pretože vytlačené nálepky je možné dlhodobo skladovať a použiť v prípade potreby. Na druhej strane UV priama tlač môže vyrábať tlačené produkty až po vytlačení, čo obmedzuje jej flexibilitu.

Ako pripraviť tlačové súbory na UV DTF tlač?

Najdôležitejšiu časť v príprave vašej grafiky tvorí , správne vytvorenie kanálu pre Lak a Bielu farbu.

Laková vrstva slúži ako „orezová cesta“ pre váš výtlačok a biela farba slúži ako podkladová vrstva pre fólie a metalické fólie pre správne zobrazenie CMYK farieb.

Bielu a Lak pripravujte ako Priame farby (SPOT), ktorú následne  RIP softvér rozpozná a tlačí len tam kde ste ho v grafike zadali.

Druhú možnosť generovania bielej a laku je na základe automatického podloženia pod každý pixel grafiky. Alebo môžete zvoliť pokrytie na celu plochu substrátu.

Či už je vaša grafika vytvorená vo Photoshope alebo Illustratore, DTF tlač vám umožňuje aplikovať vaše výtlačky priamo na povrch predmetu pomocou špeciálnej lepiacej pásky.

Tlačí sa priamo na lepiacu čast fólie A ktorá je bud na rolke alebo hárku (pri využití UV flatbedovej tlačiarne) a tým sa odstráni riziko poškodenia a narazenia tlačovej hlavy do materiálu a jeho následného znehodnotenia. Táto metóda je bezpečnejšia ako tradičná UV tlač priamo na predmety.

Tlač priamo na film je efektívna a jednoduchá

UV DTF tlač je vysoko efektívny proces. Samotný proces tlače a krok vytvrdzovania UV svetlom je relatívne rýchly . To znamená, že doba obrátky pri UV DTF tlači je oveľa rýchlejšia ako pri iných metódach tlače, čo môže byť výhodné najmä pre podniky, ktoré potrebujú rýchlo vyrábať veľké objemy tlačených materiálov.

 

Nakoniec, UV DTF tlač je všestranný proces, ktorý možno použiť na tlač na širokú škálu fólií. Patria sem fólie ako polyester, polykarbonát, PETG a iné syntetické fólie. Vďaka tomu je UV DTF tlač ideálnou voľbou pre širokú škálu odvetví, vrátane packagingu, signmakingu a reklamy.

 

Na záver, UV DTF tlač je špičková technológia, ktorá využíva UV-vytvrdzované atramenty na tlač priamo na film. Ponúka širokú škálu výhod vrátane vysokého rozlíšenia a presnosti, odolnosti, účinnosti a všestrannosti. Výsledkom procesu tlače UV DTF sú vysokokvalitné, živé výtlačky, ktoré sú odolné voči vyblednutiu a praniu, čo z neho robí ideálnu voľbu pre širokú škálu odvetví a aplikácií.


Grando UV DTF GD-600super

 

Máte záujem o produkt?

V prípade nejasností nám zanechajte vaše údaje a my vám veľmi radi pomôžeme.

  O nás

  M & P, spol. s r. o. pôsobí na slovenskom trhu už vyše 25 rokov. Ponúkame komplexné hardvérové a softvérové riešenia pre oblasti: výroba reklamy (Signmaking), výroba obalov (Packaging), príprava tlače (Prepress) a ďalšie. M & P, spol. s r. o. je autorizovaným zástupcom globálnych spoločností ako sú: AGFA, KONGSBERG, ESKO, EPSON, X-RITE PANTONE, GM, ADOBE, JUST, EFI, APPLE, DELL, AUTODESK.

  © Map.sk copyright 2020

  Buďte na dosah

  Hľadáte viac informácií?
  Radi Vám pomôžeme

  KONTAKTUJTE NÁS
  Získajte najnovšie informácie

  Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.