Digitálna tlač etikiet

Tlač malých sérií etikiet z rolky na rolku

Trh s etiketami je stále pomerne rýchlo rastúci segment a zaznamenáva ročný nárast viac ako 4,5 %. Záujem nie je však o veľké série, ale hlavne o tlač malého počtu etikiet z rolky na rolku. Áno, na trhu je čoraz viac a viac „veľkých“ produkčných digitálnych etiketových tlačiarní, ako sú napríklad HP Indigo, Konica Minolta, či Domino a podobne. Avšak aj pre tieto produkčné tlačiarne je malý počet etikiet stále komplikovaný a neekonomický. V poslednom čase je čoraz väčší dopyt o skutočne malé množstvá etikiet dodávané vo veľmi krátkom čase. Ruka v ruke s tým rastie aj záujem o digitálne tlačiarne, ktoré sú pre tieto malé série vhodné a ktoré spĺňajú základné aktuálne požiadavky trhu pre tento segment. Vo februári tohto roku firma OKI uvoľnila na trh svoje dve nové rolkové tlačiarne s označením OKI 1040 a OKI 1050. Jedná sa o laserové LED tlačiarne, ktoré vychádzajú z úspešnej koncepcie hárkových OKI tlačiarní CMYK ale aj CMYK s bielou farbou. Možnosť tlače bielej farby poskytuje tlači etikiet na laserových tlačiarňach úplne nový rozmer. Možnosť tlače s bielou farbou, vysoká kvalita tlače, široký farebný gamut, odolnosť a stálosť tlačených etikiet robí z tlačiarní OKI lídra na trhu malých digitálnych tlačiarní.

Laserová LED tlačiareň na etikety s bielou farbou  OKI Pro1050


Inkjet či laser ?

Každá technológia má svoje pre a proti. Základné kritérium rozhodovania je potrebné hľadať pravdepodobne v samotnom potláčanom materiáli. Povrch potláčaného materiálu u inkjetových tlačiarní musí byť schopný prijať a udržať kvapku atramentu (kvapka sa musí do materiálu doslova vpiť), a preto musia byť tieto materiály potiahnuté natieranou vrstvou, čo samozrejme, zvyšuje náklady na potláčaný substrát a tým aj výslednú cenu etikety. Zásadnou výhodou OKI LED laserových tlačiarní je, že dokážu tlačiť skoro na každý materiál (okrem BOPP). Častá požiadavka klientov je, že potrebujú vytlačiť len niekoľko vzorových etikiet v rôznych modifikáciách, alebo
potrebujú dotlačiť malé množstvo etikiet, ktoré boli tlačené napríklad technológiou flexo alebo ofsetovej tlače na ten istý materiál. To znamená, že aj potláčaný materiál bude lacnejší a dostupnejší, ako materiál pre inkjetové tlačiarne. Ďalšie plus pre OKI LED laser je tlač bielou a výhodná tlač jednou farbou tzv. mono režim, kedy sa ostatné hlavy zdvihnú a tlačí sa len tou farbou, ktorá je použitá v motíve. Výhodou Inkjetu je rýchlejšia tlač a možnosť tlače s vysokou kvalitou. Veľkou nevýhodou sú však samotné inkjetové hlavy, ktoré je nutné čistiť, časté páskovanie z titulu zapchatých trysiek a podobne. Inkjetové treba väčšinou lakovať alebo laminovať a nemôžu byť vystavené nízkej teplote. Inkjetové treba  väčšinou lakovať alebo laminovať a nemôžu byť vystavené nízkej teplote.

Rolkové  tlačiarne OKI Pro1040 a OKI Pro1050

Obe tlačiarne sú, čo do parametrov výkonu a možností, zhodné len s tým rozdielom, že tlačiareň OKI Pro1050 má bielu farbu a OKI Pro 1040 nie. Súčasťou dodávky je samotná tlačiareň a rolkový odvíjač. V krabici nájdete okrem DVD s manuálom, základným softvérom a driverom ešte aj DVD so softvérom „Bar Tender“ na tlač dynamických variabilných dát.

Princíp tlače a prechodu substrátu v tlačiarni  OKI Pro1050


Princíp tlače je prakticky rovnaký, ako je pri ostatných OKI LED tlačiarňach a je zrejmý zo schémy. Biela je v poradí farieb prvá, a preto je ju možné tlačiť ako podkladovú bielu pre transparentné a tmavé materiály. Zaujímavosťou je Cutter – rezač, je na začiatku cesty materiálu tlačiarňou a teda sa odrezáva pred samotnou tlačou. Toto spôsobuje jedno obmedzenie, že ak budeme rezať etikety po jednej, nemôže ich dĺžka byť menšia ako 110 mm. Čo sa týka kontinuálnej tlače, dokáže tlačiť pásy dlhé až 1320 mm. Maximálna šírka potláčanej rolky je 130 mm s maximálnou šírkou tlače 125,76 mm. Hrúbka potláčaných materiálov môže byť v rozsahu 0,076 až 0,25 mm. Rýchlosť tlače je 152 mm/s. Len pre porovnanie tlač na etiketovej inkjetovej tlačiarni Epson ColorWorks 7500 je 300 mm/s. Substráty, na ktoré dokážu tlačiarne OKI tlačiť, sú nasledovné: Plain Paper, Film, Plain Paper, Film, Plain Paper Label, Glossy Paper Label, Film Label, Synthetic paper Label. Ako už bolo spomenuté, neodporúča sa tlačiť na BOPP materiály, lebo pec (Fuser), ktorá je na konci cesty materiálu tlačiarňou, na krátky čas musí toner zahriať na teplotu nad 100 stupňov a to môže spôsobovať deformácie materiálu. Pokiaľ potrebujete mať vytlačené etikety na rolke, je potrebné k tlačiarni dokúpiť navíjač materiálu (Rewinder), ktorý nie je súčasťou dodávky.


Rad Epson ColorWorks CW-C6500

Tlačiareň C7500 je dokonalým zariadením na rýchlu farebnú tlač štítkov. Môžete spoľahlivo a cenovo výhodne plniť svoje potreby v súvislosti s výrobou štítkov jedinečne rýchlo a kvalitne. Tlačiareň C7500 môže pomôcť aj pri znižovaní nákladov spojených s predtlačou, pretože vytvára rýchle prispôsobené štítky podľa požiadaviek.

Flexibilita materiálov
Rad CW-C6500 má množstvo nových funkcií navrhnutých tak, aby prinášali praktické a kreatívne riešenia. Podporuje šírku materiálu od 25,4 mm do 215,9 mm a môže sa pochváliť podporou širokej škály predlôh vrátane papiera s textúrovaným povrchom. Z praktického hľadiska dokáže rad tlačiarní štítkov ColorWorks tlačiť čokoľvek od malých štítkov na fľaše s tekutinou do elektronických cigariet až po veľké odolné štítky vhodné na sudy s chemikáliami. Verzia s matným čiernym atramentom (pre modely Pe aj Ae) ponúkajú používateľom ešte vyššiu flexibilitu pri úprave tlače na textúrovaný alebo obyčajný papier.

Kvalita tlače
Tieto tlačiarne štítkov štandardne ponúkajú vysokokvalitný štvorfarebný tlačový výstup vo vysokom rozlíšení i funkciu na zosúladenie farieb (profil ICC a nástroj na okamžité zosúladenie farieb), vďaka čomu umožňujú tlač pôsobivých a dobre čitateľných farebných štítkov podľa potreby.

Hlavné výhody

 • Flexibilita predlôh: Rozšírená podpora médií. Šírka štítkov od 25,4 mm do 215,9 mm
 • Kompaktné rozmery: Jednoduchý a nenápadný dizajn s ovládaním na prednom paneli
 • Model so zabudovaným odlepovačom (CW-C6500Pe): Pre výrobné linky s priamou tlačou a nalepovaním štítkov
 • Model s automatickou rezačkou (CW-C6500Ae): Na chemikálie, potraviny a nápoje, označovanie záhradníckych produktov a v logistike – primárne a sekundárne označovanie.
 • Verzia s matným čiernym atramentom: K dispozícii pre modely CW-C6500Ae aj CW-C6500Pe

 


Dokumenty na stiahnutie:

OKI Pro 1040&1050

ColorWorks-CW-C6500Ae-datasheet.pdf

ColorWorks-CW-C6500Pe-datasheet.pdf


 

Máte záujem o produkt?

V prípade nejasností nám zanechajte vaše údaje a my vám veľmi radi pomôžeme.

  O nás

  M & P, spol. s r. o. pôsobí na slovenskom trhu už vyše 25 rokov. Ponúkame komplexné hardvérové a softvérové riešenia pre oblasti: výroba reklamy (Signmaking), výroba obalov (Packaging), príprava tlače (Prepress) a ďalšie. M & P, spol. s r. o. je autorizovaným zástupcom globálnych spoločností ako sú: AGFA, KONGSBERG, ESKO, EPSON, X-RITE PANTONE, GM, ADOBE, JUST, EFI, APPLE, DELL, AUTODESK.

  © Map.sk copyright 2020

  Buďte na dosah

  Hľadáte viac informácií?
  Radi Vám pomôžeme

  KONTAKTUJTE NÁS
  Získajte najnovšie informácie

  Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.